Wednesday, August 6, 2008

LAPSED JA RAAMATUD

Lugemine on monus. Ja lugemine lastega on veelgi monusam. Kirjeldamatult monus on vaadata, kuidas olen oma lastele raamatulugemise pisiku sisse sustinud.

Kaisime eile raamatukogus ja tana istub piiga igal vabal hetkel raamat napu vahel ja loeb. Isegi parki minnes, vottis uhe raamatu kaasa, et oma sopradele naidata ja koos lugeda. Poiss puuab ka oma oega sammu pidada ja raamatuarmastus tundub temalgi veres olevat. Eile ohtul veel voistlesid kelle raamatut lugeda ja kui mitu korda. Kui tudruk ise ei loeks, ega siis tema oma tahtmisi eriti ei saaks. Peaksime rahulduma mudilaste juttudega.

Kukupai (http://kukupaike.blogspot.com/2008/08/nina-raamatus.html) kirjutab oma blogis lapsepolve lemmikraamatutest. Eks need ole meil koigil ja ise olen tahelepannud, et puuan oma lemmikuid isegi oma lastele peale suruda nii palju kui voimalik. Minu lapsepolve lemmikute hulka kuuluvad enamus Astrid Lindgreni raamatutest, siis veel Naksitrallid, Pille Riinu Lood, Arabella, Vaike noid. Neid lemmikuid on tegelikult palju. Enamasti meeldisid mulle autorid- Eno Raud, Ellen Niit, Aino Pervik- ja siis koik nende raamatud.

Muidugi elades Eestist eemal, on mul veidi raske oma lastele eesti raamatuid tutvustada. Siiani saame neid laenutada Eesti lasteaiast kooli ajal, osad on vanemate toodud ja saadetud. Kuid vahvaid kirjanikke ja raamatuid saab siis loetud inglise keeles.

Kanada lemmik lasteautor on Robert Munsch, kelle jutud sunnivad elava audientsi ees ja lugu, mis raamatusse ilmub on umbes 200 korda umber jutustatud ja paremaks tehtud. Wikipedia utleb, et ta on muunud ule 30 miljoni koopia- pretty impressive.

Veel on vorratud lood kirjutatud Dr. Seuss'i (tegelik nimi Theodor Seuss Geisel) poolt. Ta kirjutab laste lugusid varssides. Kuulsamatest lugudest on The Cat in The Hat (Kass mutsiga) ja Green Eggs and Ham (Rohelised munad ja sink). Tema lugudest on tehtud multifilme, filme ja muusikale. Viimane film, mis ka Eestis jooksis oli Horton hears Who. Kokku on Dr. Seussi poolt ilmunud umbes 60 lasteraamatut.

Uuema aja ponevamad lastekirjanikud on veel Eric Carle (ta ise joonistab ja kirjutab oma raamatud), kuulsaim raamat The Very Hungry Caterpillar. Eileen Christelow kirjutab ja joonistab vaga vahvaid jutte viiest ahvipardikust. Ning veel uks lemmik on Mary Ann Hoberman. Tema varssidega luuletused on vorratud ja eriti meeldivad, kui tema lugudele on joonistanud pildid Nadine Bernard Westcott. Ma ei saa siin veel jatta mainimata kirjanikku ja illustraatorit Sandra Keith Boynton'it. Ta kirjutab oma vahvatele joonistatud tegelastele armsad jutud juurde, mis on lihtsalt koitvad koos lastega lugeda.

Eelpool mainitud autorite jutud on moeldud noorematele lastele. Tudruk on neist varsti valja kasvamas, kuigi need in nii head kirjanikud, et neist ei ole vist kull voimalik valja kasvada. Isegi olen nendest nii sisse voetud ja loodan, et need jutud ja luuletused jouavad ka eesti laste raamaturiiulitele (voib olla moned juba on?).



No comments: