Wednesday, August 27, 2008

Klaver


Hetkel tegeleme vaga aktiivselt klaveri ostuga. Kool hakkab varsti peale ja koos sellega ka tudruku klaveritunnid. Sellest aastast alates on aga vaja toelist klaverit, suntesaator pole enam piisavalt hea lapse muusikalisele arengule.


Kuid milline valik on meie ees!!!! Uks klaver parem kui teine. Uute hinnad on muidugi soolased. Tegelikult on igas hinna skaalas. Kasutatuid klavereid on palju, kuid siin on ka uks aga... . Uus klaver on ikka uus klaver. Igal klaveril on omad head ja vead ja otsustada, milline on see oige, on nii raske. Tahaks midagi, mis kasvaks koos lapsega ja ei jaaks tema jaoks vaikseks ega kesiseks. Ukskoik, mida siis tulevik tema jaoks toob.


Vanal Vene ajal oli ju nii lihtne. Kohalikus lehes naed paari klaveri kuulutust ja valid nende vahelt valja uuema. Siis tood selle koju ja koik on rahul. Tead, et see oli hetkel parim voimalus. Ei pidanud ennast harima erinevate klaveri brandide vahel, ei pidanud teadma klaveri tehnoloogiat ja kas see on ikka viimase aja oma voi mitte, ei pidanud soitma erinevate poodide vahel, et leida see koige parem hind ja ei pidanud muretsema, et sulle lihtsalt uks asi pahe maaritakse.


Hetkel on tunne, et klaveri kaupmehed (siinkandis vahemalt) on hullemad kui auto muugiesindajad. Jutt jookseb nii ladusalt ning nii veenvalt raagitakse miks just see firma on koige parem. Igast poest lahed valja tundega, et nendel on just see oige ja meile sobiv, mida otsime. Ja nagu autotki ostma minnes on sageli esimene kusimus, millises hinna skaalas klaverit on kavas osta. Ma ei tea ju. Tahaks osta ikka parima- mis oleks maailma tasemel teatud, millel on hea oppida ja edasi areneda, mille heli ja kola oleksid suureparased ja lopuks ka ikka raha.


Muidugi on ka klaverite tootmine Hiinasse (voi teistesse Kaug-Ida riikidesse) viidud. Sellega puutakse hinda all hoida, kuid mina olen ikkagi kuidagi skeptiline nende Hiina toodete osas. Euroopas toodetud uued klaverid on kahjuks kallimad. Miks mitte siis osta kasutatud?


See on uks huvitav teema. Internetis ringi uurides sattusin huvitavate faktide peale. Ma raagin siin kasutatud klaveritest mida poodides muuakse. Tuleb valja, et enamus tuleb Jaapanist. Ja mitte ainult Jaapanist, vaid Jaapani muusikakoolidest, kus seda pilli on piinatud 8 tundi paevas 7 paeva nadalas. Sealsed koolid saavad oma 20+ aastasest klaverist lahti ja siin kandis kusitakse selle eest ikka umbes poole hinnast vorreldes uuega. Uks asi on muidugi veel, et Jaapanist parit klaver on ehitatud Jaapani niiske kliima jaoks, mitte Pohja Ameerika turu jaoks. Garantii, mis poest kaasa antakse (enamasti kasutatud pilli puhul 5 aastat), on enamasti valise kasti jaoks ja mitte klaveriosade peale.


Tana helistasin uhele eraisikule, kes klaverit muus. Tuli valja, et ta muus oma isa poes muugil olevat klaverit. Ei teadnud klaveri korgust ega iga. Utles ainult, et klaver paistab valja nagu 7/8 aastat vana. Andis kull seeria numbri ja modeli numbri, mille pohjal onnestus mul interneti kaudu valja selgitada, et klaver on tehtud umbes 1973 aastal. Seega ule 30 aasta vana.


Uhele teisele ajalehe kuulutusele helistasin varem ka. See oli aga tegelikult poe telefoni number, kus neil oli suurem valik kasutatud pille. Ei ole mul onnestunud leida eraisikuid, kes muuksid mitte vaga vana kasutatud klaverit. Seega oleme enam vahem otsustanud, et peame endale muretsema uue klaveri. Loodan, et tudruk jatkab oma opinguid usinasti ja koik see investeering tasub ennast ara.

1 comment:

L said...

Kui keeruline! Loodan, et leiate midagi sobivat...