Tuesday, September 28, 2010

Ounaias - Apple Orchard


Reedel oli lastel koolist vaba paev. Ja kuna ilm oli imekaunis, otsustasime nendega aiandisse ounu korjama minna. Votsime kaasa ka oma laste sobrad ja alustasime soitu veidi pohja poole. 

The kids had a day off on Friday. The weather was wonderful, so we decided to go and pick apples from the local apple orchard. We took our friends with us and started our drive up north.


Parkisime on auto ounapuu ridade algusesse, votsime oma kotid valja ja alustasime ounte korjamist. Lapsed olid nii vaimustatud, et ka nii saab ounu koju tuua. Meie kotid said tais esimese 10 minutiga. Peale seda laksime otsima erinevat ounapuu sordi rida.

We parked our car in the beginning of appletree rows, took out our bags and started picking apples.The kids were so excited and we filled our bags within 10 minutes. After that we went to look for different types of apples.



Siin on plakat Ontarios kasvavatest ounte sortidest, millal on aeg neid korjata ja kuidas on neid koige parem kasutada.

Here is a poster of apple types that grow in Ontario, when to pick them and how to use them.




Kui olime piisavalt ounu korjanud, jalutasime niisama ounapuu ridade vahel ja nautisime ilusat ilma. Lapsed hakkasid vaikestest kungatest ulesse ja alla jooksma. Lopuks avastasid, et need kunkad on head maest alla keeramiseks.

After we had enough apples, we just walked between the apple trees and enjoyed the weather. Children started to run up and down on the hills until they discovered that it is more fun to roll down the hills.





Ounade korjamine oli toeliselt vahva ja nuud saame mitu nadalat ounakooke suua.

Apple picking was a really fun activity and now we have many weeks to come eating apple pies.

Wednesday, September 22, 2010

Pildid Ottawa Parlamendist

Kanada pealinn on Ottawa. Alguses oli see tegelikult sojalinnak, mis oli piisavalt kaugel Usa-st. Samuti on Ottawa prantsuse (Quebec) ja inglise (Ontario) keelse piiri peal. Pealinnaks valiti see linn 1857. aastal.

Allpool olevatel piltidel on Parlamendi hooned, kus voetakse vastu koik kanada seadused. Originaalne hoone poles 1916. aastal maani maha. Uus hoone avati 1920. aastal.


Vaade rahu tornist.







Pildid Senatist, kus istuvad 308 parlamendi liiget.




Tuesday, September 21, 2010

Auto show

Nadalavahetusel kaisime perega uhel kohalikus vaikeses linnakeses auto naitusel. Linn oli kull vaike, aga autosid vaatamata sellele hasti palju, oodatust rohkemgi. Lisan siia ainult moned paljudest piltidest.



See on koige vanem auto, mis mulle silma jai. Ford aastast 1915.


Allpool veel moned uunikumitest autod.




Cadillac.




Uks kiirematest autodest Fordi sport versioon.




Viper.


Camero



Jaguar


Mr. Bean'i Mini koos karuga :).

Monday, September 20, 2010

Pesukaru Ottawas

Ottawas puhkusel olles ja Parlamendi mael ringi jalutades sattusime poosa vahelt nagema pesukaru, kes roomsasti kassidele moeldud toitu soi.

Ottawa Parlamendi Lasershow





Augustis kaisime kulastamas Kanada pealinna Ottawa't. Uks meelde jaadavamaks urituseks oli sealsel Parlamendi Mael ohtul korraldatud Lasershow voi Valgus-show Mosaika. See oli 30 minutiline 9 laserprojektoriga naidatud valguse ja varvide vaatemang Parlamendi hoonele koos muusika ja jutuga. Teemaks Kanada- meie lugu. See raakis Kanada sunnist, ajaloost, maastikust, inimestest, poliitikast, arengust labi sajandite, kultuurist - uhesonaga koigest,  Kanada minevikust olevikku ning mis on teinud sellest riigist uhest maailma parima riigi.
Kuna Kanada on kahekeelne, siis lugu oli samuti kahes keeles- inglise ja prantsuse.

Tegin moned pildid, kuid pimeduse tottu ei tulnud nad eriti valja.





Istusime ilusal soojal suveohtul murul ja nautisime seda uritust. Hasti voimas ja kaunis ja lisaks veel huvitav ja hariv :).

Aga kuna silmailu on raske sonades kirjeldada, siis leidsin Youtubist sellise luhi ulivaate sellest vaatemangust. Sealt tuleb valja, et seda saab vaadata ka veel kolmel jargmisel suvel. 

Thursday, September 16, 2010

Laste tehtud putukad

Olen avastanud, et koige sagedam otsingu sona siia blogisse joudmiseks on "ounakook". Kuid nuud toenaoliselt kooli algusega on populaarseks saanud "paberist konn", mille leiab siit. Kuid suve jooksul tegin lastega teisigi toredaid kunstitoid.

Tavaliselt  lapsed valisid ise valja mida nad tahtsid teha. Kasutame raamatut "365 Thing to Make and Do".
Pilt on sealt raamatust. Pipe-cleaner (pehme karvane kasitooks moeldud traat) putukad.


Selleks meie "paeva kasitoo projektiks", olid meile tulnud ka sobranna koos oma kahe tudrukuga. Parast seda kui lapsed olid valja valinud, mida nad teha tahtsid, hakkasime pihta. Koige pealt loikasime tugevast paberist valja putuka kuju. Siis andsime lastele valiku, kas kleepida varviline paber peale voi varvida muster ise. Parast varvimist kaunistasid lapsed putukad kleepsudega ja kleepisime ka silmad pahe. Pipe-cleanerist jalad kinnitasime kleeplindiga keha tagumisele poolele. 

Lopptoo oli selline:




Wednesday, September 15, 2010

Toronto Buskerfest

Augusti lopus toimus Torontos buskefestival, eesti keeles oleks see tanava esinejate festival voi tanava tsirkus. See festival toimub kolm paeva kesklinnas ning seal on igauhele midagi- akrobaadid, klounid, muusikud, mustkunstnikud ja muidu esinejad. Ma arvan, et see on uks parimatest tervele perele moeldud uritustest Torontos.

Leidsin sellise video seal vaadatud ohus rippuvatest akrobaatidest.



Ulejaanud on minu pildid.
















Tuesday, September 14, 2010

Kooli algus

Lapsed on tanaseks koolis olnud tapselt uhe nadala. Poisi jaoks on see esimene aasta, tudruku jaoks juba viienda aasta algus. Siin nimelt alustavad lapsed kooliteed neljaselt. Ja kuni siiani olid kaks esimest aastat ainult paar tundi paevas, siis alates sellest aastast algab eelkoolide uleminek taispikale paevale. Meie kool on uks esimestest 600st Ontario algkoolist, kus algas ka eelkoolides taispikk paev. Numbrites tahendab see iga paev koolis olemist 6,5 tundi. 



Esimene koolipaev ei ole siin mitte lilled ja pidulikud aktused. Vanem laps ei teadnud ei opetajat ega klassikaaslasi eelolevaks aastaks enne kooliouele saabumist. Seal astusime uhe vabatahtliku lapsevanema juurde, kellel oli kaes klasside nimikiri. Sealtki saime teada ainult opetaja nime (kelleks on sellel aastal Mr. ). Edasi suundusime kooli tagumise ukse juurde, kus lapsed koolikella helinaga klasside kaupa sisse lastakse. Seal siis rivistusid lapsed klasside kaupa ja sai naha selle aasta klassikaaslasi. Minu tudruku room oli suur, kui ta nagi, et kaks tema parimat sobrannat on sellel aastal temaga koos uhes klassis. 


Poisi esimene koolipaev oli siiski erinevam. Pidime temaga koos tagasi tulema parastlounal. Kus olime esimese tunni koos temaga klassiruumis ja siis jatsime teiseks tunniks lapse uksinda klassi. Seda eelkoige selleks, et opetaja saaks nii meile kui lastele klassiruumi tuvustada ja lapsed harjuksid kohaga. 

Istusime koos lastega vaibal. Opetaja tutvustas ennast ja abiopetajat, seejarel lauldi laul, kus iga laps sai oelda oma  nime (kui tahtis). Klassis on neil vist 26 last, uks opetaja ja uks lasteaia kasvataja. Muusikat ja kehalist annab erinev opetaja. Lapsed on vanuses 3 kuni 5- seenior ja juunior koolieelikud. Siinses koolis pannakse koik samal aastal sundinud lapsed uhte klassi, oled sa siis sundinud 1. jaanuaril voi detsembri lopus, kooli alustad samal ajal. 
Tagasi tulles nuud esimese koolipaeva juurde, siis parast sissejuhatust, saadeti lapsed koos vanematega klassiruumi avastama. Siinses klassiruumis on ruum jagatud erinevateks oppe- ja mangukeskusteks. Kaisimegi siis uhest kohast teise ning igas kohas oli erinev ulesanne.



Siin pildil on minu poiss looduskeskuses, kus ta pidi uurima linnupesa suurendusklaasiga.

Tunni aja parast saadeti lapsevanemad erinevasse ruumi vajalikele paberitele allkirju andma ning lapsed jaid uksinda. Vanematele moeldud ruumis pakuti snacki ja parast paberite taitmist said vanemad omavahel raakida ja ennast uksteisele tutvustada. Kuid tegelikkuses hakkasid omavahel lobisema ikkagi need, kes juba teineteist tundsid. Elame ju samas naabruskonnas ja nii paljudel juba vanemad lapsed, kes isegi uhte klassi jaganud. 

Koolikella helinades, saime oma lapsed katte, ka vanem tudruk leidis mind kooliouelt ulesse ning esimene paev oligi selja taga.

Monday, September 13, 2010

Toronto Islands - saared

Suvi on moodunud kiiresti ning kenasti laste, pere ja soprade keskel. Blogimisega ja isegi internetiga ei tahtnud lihtsalt kuidagi tegeleda. Eelistasin oma vabal ajal raamatute lugemist.
Sugis on kaes, lapsed molemad koolis. Puuan blogimisega jalle alustada. Esialgu suve meenutamisega.

Uks ilusamatest reisidest oli meie soit Toronto saartele, mis on umbes 15 minuti praamisoidu kaugusel kesklinnast. Laksime sinna ratastega, sest saared on piisavalt suur, et jalgsi seal kaia ja just paras et ratastega seal olla. Onneks on meie pere nii suureks kasvanud, et koik saavad ratastega suhteliselt pikki vahemaid soita, kuigi poiss soidab siiski veel abiratastega.


Esimene pilt on tehtud praami pealt Toronto kesklinnast koos kuulsa CN torniga.


See pilt on tehtud saare pealt, kust on naha Toronto kesklinna. 


Saarel on lastele moeldud Franklini aed (lasteraamatu kilpkonnast tegelane), kus uheks osaks oli ka koogiviljade aed. Seal tutvustati lastele erinevaid koogiviljasid ja taimi, lapsed said teha loovtood (pesupulgast tehtud liblikas), ja isegi taimi kasta. 



Samas aias lastele moeldud mangumaja.




Saartel on ka vaikene vaatamiseks moeldud talu loomade ja lindudega. Eksootilisem lind oli paabulind, mis minu tudruku suurde vaimustusse ajas. Esialgu oli ta nii hammastunud, et see lind vabalt inimeste vahel ringi jalutas, siis jaime ootama millal ta saba lahti teeb. Kuid seda ei juhtunud. Lisaks paabulinnule olid seal talus kanad ja kuked, kalkunid, lambad, hobused, kitsed, eeslid, lehmad, sead ja ponid.


Ja siis uks suuremateks vaatamisvaartuseks on lobustuspark. Pildil on naha seal soitvat rongi.


Enne praami peale tagasi minekut peatusime uhel saarel olevatest randadest. Ja umbes pooltundi enne paikeseloojangut, hakkasid meist jarsku suured purjelaevad mooduma jarve avaramatele vetele. Kokku oli neid umbes 25. Kaunis vaatepilt ja ilus lopp paevale.