Tuesday, March 10, 2009

KELLA MUUTUS


Meil siin Pohja Ameerikas muudeti kella moodunud puhapaeval. Oleme nuud suvisel ajal, saastes energiat ja kasutades rohkem loomulikku valgust. Toepoolest pean tuled polema panema alles kell 7 ohtul ja hommikul uldse mitte. Kuid kuidas see suvisele ajale minek alguse on saanud ja kes seda on soovitanud?

Siin luhiulevaade pikema artikli pohjal, mis ilmus siin:



1.Ameerika kongress vottis vastu seaduse 1966 aastal, kus soovitati, et kui suvist aega jargida, siis seda peab tegema kooskolas ja uhiselt., kuid see ei ole mitte esimene kord, kus paeva valguse energiat soovitatakse kasutada.See oli Benjamin Franklin, kes esimesena mainis seda ideed 1784 aastal oma essees pealkirjaga: "Majanduslik projekt, mis kahandab valguse eest maksvat hinda."

2. See idee ei leidnud poolehoidu sellel ajal ja alles rohkem kui 100 aastat hiljem mainis seda ideed inglane William Willett 1907 aastal. Ta kirjutas raamatu “Paevavalguse raiskamine”. Willetti ettepanek oli vaheke keerulisem, kui me seda tanapaeval teeme.

Willett tahtis kella ette keerata 80 minutit, muutes kellaaega neli korda kevade ja suve ajal, iga kord 20 minuti vorra.

Willett ettepanek viidi taide 1916 aastal, kui Briti parlament vottis vastu suveaja seaduse . Kellad lukati üks tund ette suvekuudel. USA jargis seda eeskuju seitse kuud aastatel 1918 ja 1919. Hiljem tuhistati see seadus ebapopulaarsuse tottu.

Teine maailmasoda toi suveaja kasutuse uuesti tagasi. Kongress vottis vastu seaduse 1942 aasta 9 veebruaril, energia saastmiseks lukati kellad ette uhe tunni vorra aastaringselt kuni 30. septembrini 1945.

Alates 1945 kuni 1966, ei olnud siseriikliku suveaja seadust. Sellegipoolest jargisid mitmes kohalikud omavalitsused suveaega. 1966 aastal üle 100 miljoni ameeriklased muutsid oma kellasid ette ja taha põhinedes kohalikule seadustele ja tavadele.

1966. aastal vottis kongress vastu suveaja seaduse, kus suveaeg algas viimasel aprilli puhapaeval ja loppes oktoobri viimasel puhapaeval.1986 aastal muudeti suveaja algus aprilli esimesele puhapaevale.

2007. aastal toodi suveaja algus varajasemaks. Nuud algab suveaeg martsi teisel puhapaeval ja loppeb novembri esimesel puhapaeval.

Eestis mindi esimest korda suveajale ule 1. aprillil 1981.

Tanapaeval laheb suveajale ule umbes 70 riiki. Jaapan, India, ja Hiina on ainukesed suured arenenud riigid, kes ei lahe suveajale ule.

Siin on huvitav lehekulg riikidest, kes kasutavad suveaega.
Ja siin on huvitavad fakte ja nalju, mis on juhtunud seoses suveaja kasutamisega.

No comments: